הקשחת תנאי האשראי בסין תגרום להתנערות החברות הסיניות מהתחייבויותיהן

בהתאם להערכות מומחים, חברות סיניות קטנות רבות צפויות להפסיק את פעילותן במהלך 2011, וזאת בתגובה לדרישתה של ממשלת סין להעלאת שיעור רזרבות בבנקים המרכזיים. בפעם החמישית מאז תחילת השנה, דורשת הממשלה להקשיח את תנאי האשראי במטרה לרסן את קצב עליית האינפלציה, שעלתה בחודש אפריל ב-5.4% וכן לצנן את מחירי הנדל"ן הגואים במדינה.

הקשחת תנאי האשראי צפויה להשפיע באופן ישיר ומיידי על עשרות אלפי חברות סיניות קטנות ובינוניות שיתקשו לגייס אשראי לצורך פעילותן השוטפת. החשש המרכזי הוא כי חברות אלה יגיעו לכדי חדלון פירעון ויתנערו מהתחייבויותיהן ללא שהן מספקות סחורה ו/או פורעות חובות לנושים. לטענת המומחים, גם ניסיון מצד חברות קטנות לגייס כסף באפיקים פרטיים חוץ בנקאיים (המהווים למעלה מ-6% משוק ההלוואות הכללי בסין ומוערכים בכ- 365 מיליארד דולר בשנה) אינו פתרון הולם וקיים חשש כי הריביות ממלווים פרטיים ירקיעו שחקים, כך שחברות קטנות לא יוכלו לעמוד בתנאים אלו.

היקף הייבוא של חברות ישראליות בסין נאמד בכ- 4.5 מיליארד דולר בשנה והצעדים עליהן הכריזה ממשלת סין צפויים לפגוע בהן. כחלק מצעדי הזהירות, הוציאו משרדינו בשנחאי, בייג'ין ושנזן הנחיות מדויקות ללקוחותינו כיצד עליהן לנהוג טרם התקשרות עם חברות סיניות. לאחרונה, מטפלים משרדי הפירמה בסין בבקשות רבות למיצוי הליכים משפטיים כנגד חברות סיניות קטנות שנמצאות בחדלון פירעון ולא מסוגלות לעמוד בהתחייבויותיהן.